بارتاب نور از سطوح مات

توجه: این متن فقط زاده تفکرات من است
 
نگاهم از روی سیب های قرمزی که با هزاران زحمت مامانی برقش انداخته بود برداشته نمیشد.آدم دوست داشت همش را بخوره.نمی دونم چرا اما هر چیزی را که می دیدم احساس می کردم یک حس عجبی واسه خوردنش پیدا کردم.

دستم را بردم و یکی از سیبهای قرمز را برداشتم و تا اومدم گاز بزنم یکی زد رو دستم و گفت : "کارد بخوره به اون شکمت خوب بلدی کدومش را انتخاب کنی.بذارش سر جاش اینا واسه مهمون هاست!"

از بچگی از مهمونها بدم می آمد چون همه چیزهای خوب واسه اونها بود! از آجیل و شیرینی بگیر تا میوه و ... مامان به هرچی دست می زدی می گفت : "واسه مهمونه دست نزن!".

دوباره یک سیب برداشتم و گفتم : "نترس نمی خوام بخورم میخوام بدونم چرا براق شده."

نگاهم کردو گفت : " بخاطر این که من بارها با پارچه روش را پاک کردم و ساییدم واسه همین سطحش صاف شده و وقتی نور بهش برخورد می کنه منعکس میشه و براق نشونش می ده.

گفتم : پس هرچی که ساییده بشه باید براق نشون داده بشه؟راستی نورها یه صورت موازی برخورد می کنند به صورت موازی هم بازتاب می شوند؟

گفت : آره حتما به همین دلیله.گفت : نه اصلا این طور نیست اون وقت باید سطح سیب مثل آیینه عمل می کرد می دونید مادرمن هرکاری هم بکنی سطح کاملا صیقلی نمیشه واسه همین نور در جهات مختلف منعکس میشه و میشه سیب را از چند جهت براق دید هرچه این نورها منظم تر بازتاب بشن سطح براق تر بنظر میرسه.

راستی مادر من اصلا نیاز نیست همه طرفش را بسابی فقط سمتی را که به سمت نور هست پاک کن.

گفت : بسه بسه همین مونده حرف تو را گوش بدم،برو برو بذار کارهامو بکنم.

منم سیبم را برداشتم و رفتم اما خودمونیم سیب با سیب فرقی نمی کرد اما نمی دونم چرا سیبهای تمیز و سر میز خوشمزه تر به نظر می رسند!

راستی اگر با میکروسکوپ به سطح یک جسم مات نگاه کنیم،‏خواهیم دید که این سطح،نا هموار و دارای پستی و بلندی های ‏بسیار است. این سطح از قطعات کوچک بی شماری ‏تشکیل شده است که در کنار هم قرار گرفته اند. این قطعات، مانند آینه ‏هایی کوچک رفتار می کنند که زاویه های متفاوتی نسبت به هم ‏دارند. وقتی یک دسته پرتو موازی به این سطح می تابد.‏ به علت تفاوت زاویه های برخورد نور با سطح ، پرتو ها به جهات مختلفی باز تاب می کنند.

/ 0 نظر / 174 بازدید